Produktguide til vådrum

Klik her for at se vores produkter til vådrum

Læs hvordan du kommer i gang med at male dit badeværelse. Husk du altid er velkommen til at komme forbi en af butikkerne og søge vejledning hos os – eller alternativt sende en mail via vores kontaktformular.

Valg af maling

Vådrumsmaling er modtageligt over for direkte berøring med vand. Hvis du f.eks. skal male tæt ved en håndvask eller et bad, så vil vi anbefale at du bruger en vådrumsmaling. Vær dog opmærksom på at der er udført korrekt vådrumssikring samt på at vådzoner i meget kraftig vandberøring såsom, f.eks. brusebadet, ikke er egnede til maling. Til væggene i badeværelset eller køkkenet behøver du dog ikke bruge decideret vådrumsmaling, og du kan i mange tilfælde nøjes med en vandbaseret vægmaling f.eks. Yunik 25 Træ, væg og facade.

Maling på fliser

Først renses fliserne grundigt med universalrengøring for at fjerne alt snavs. Derefter opløses 3 dl 32% eddikesyre i 1L vand, som bruges til at fjerne de sidste kalk og sæberester fra overfladen. Dernæst slibes med et finkornet slibepapir så fliserne får en ru overflade, der kan males på. Til sidst tørres fliserne over med en fugtig klud for at fjerne støvresterne.

Anvend en grunder for at sikre, at malingen binder optimalt til overfladen. Brug en fiberrulle og en pensel til fugerne for at opnå et optimalt resultat. Det er en god ide at afprøve om grunderen binder til fliserne. Mal et lille areal og lad det tørre, hvorefter du klistrer et stykke tape på malingen for at teste, om det i et hurtigt ryk kan rive malingen af. Hvis dette er tilfældet, så anbefaler vi at du søger yderligere vejledning i en af vores butikker.

Maling på filt eller glasvæv

Rens vægen med universalrengøring og reparere eventuelle skader med Yunik Vådrum, Letspartel. Anvend derefter en vandbaseret vægmaling afhængigt af, om der er tale om en vådzone eller blot en af de øvrige vægge i rummet (se ovenstående). Det er ofte nødvendigt at give to lag, da malingen i vådrum generelt udsættes for en del slidtage. Til sidst fuges hjørner og kanter mod fliser med universal acrylfuge


50 års erfaring med salg af maling

50 års erfaring med salg af maling

MalingLagersalg.dk har butik på Slagelsegade på Østerbro. Vi har lang erfaring inden for rådgivning og salg af maling til private og professionelle.
 

» Se adressen  

Kontakt os

I tvivl om et produkt? Du er velkommen til at ringe eller sende en mail.

Telefon:30 200 250

Kontakt vores hotline

Nyhedsbrev